באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אור ירוק: ישובי העמק בתחתית הרשימה

אור ירוק: ישובי העמק בתחתית הרשימה

ערי העמק נמצאות בתחתית רשימת הערים שתושביהן נוהגים תחת השפעת אלכוהול, כך עולה מנתוני עמותת ‘אור ירוק’. מנכ”ל העמותה, שמואל אבוהב: ” רק אכיפה מוגברת וחסרת פשרות, של משטרת ישראל תוריד שיכורים מהכביש”.

לרגל תחילת השנה האזרחית, הלוא הוא הסילבסטר, בו נוהגים בליינים רבים לשתות לחיי השנה החדשה, חושפת עמותת ‘אור ירוק’ נתונים לגבי קבלת דו”חות בגין נהיגה בשכרות. ומסתבר כי המצב בעמק הינו טוב וכי ערי העמק נמצאות בתחתית רשימת הערים בהן ניתנו דו”חות בגין עבירות אלו: ביקנעם עלית ניתנו שלושה דו”חות בגין נהיגה בשכרות, במגדל העמק דו”ח אחד, כך גם במנשית-זבדה, רמת ישי ותמרת כשבנוסף ניתנו שלושה דו”חות לתושבי יפיע.

שוטר מבצע בדיקת שכרות. צילום: אור ירוק.
שוטר מבצע בדיקת שכרות.

מהנתונים, המבוססים על נתוני משטרת ישראל, עולה כי בשנת 2014, נרשמו 8,378 דוחות בגין נהיגה בשכרות ו/או תחת השפעת סמים בתחום העירוני (עד חודש אוקטובר). מדובר בירידה של כ-20% במספר הדוחות שרשמה משטרת ישראל במלחמתה בתאונות הדרכים, ביחס לשנת 2009 שבה נרשמו מעל 10,235 דו”חות בגין נהיגה בשכרות ו/או תחת השפעת סמים בערים.

על פי נתוני אור ירוק, בשנת 2008 נהרגו 31 בני אדם בתאונות דרכים שבהן אחד הנהגים נהג בשכרות, לעומת 19 נהגים בשנת 2009 – ירידה של קרוב ל-30%. גם במספר הנפגעים הכללי נרשמה ירידה של כ-30%, מ-901 נפגעים בשנת 2008 ל-663 נפגעים בשנת 2008. מסקר שערכה העמותה עולה כי אחד מכל חמישה (17%) מודה כי נהג בשנה האחרונה לפחות פעם אחת תחת השפעת אלכוהול. הנתונים נשמרים לאורך השנים, מה שמצביע על כך שהציבור לא חושש מאכיפת המשטרה. כמה לא חושש? 44% מהציבור מעריכים כי אם ישתו אלכוהול וינהגו כנראה או בטוח שלא יתפסו על ידי המשטרה.

שמואל אבואב, מנכ”ל העמותה: “על המדינה והרשויות המקומיות לבצע פעילות הסברה מוגברת לקראת הסילבסטר, ובנוסף לכך ברור כי אין די בהסברה. רק אכיפה מוגברת וחסרת פשרות, של משטרת ישראל תוריד שיכורים מהכביש. המדינה חייבת להקצות משאבים רבים יותר לשוטרים ולניידות בכדי להוביל ליותר בדיקות אלכוהול וסמים ולפחות נהגים שיכורים או נהגים המצויים תחת השפעת סמים על הכביש”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter