באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

בעמק יזרעאל קוטעים את שרשראות ההדבקה

בעמק יזרעאל קוטעים את שרשראות ההדבקה

במועצה האזורית עמק יזרעאל מפעילים מערך חקירות אפידמיולוגיות עצמאי, כחלק מהתמודדות עם מגפת הקורונה

web צילום דגנית צירלין (1)

במועצה האזורית עמק יזרעאל למדו את משבר הקורונה, עוד בתחילתו והקימו צוות ייעודי מצומצם להיערכות והתמודדות עם תרחישים שונים, תוך מתן פתרונות מגוונים. זאת, עוד בטרם אירע מקרה ההדבקה הראשון במדינת ישראל.

עם התפשטות המגיפה, נפתח חדר מצב במועצה, כבר באמצע מרץ. חדר המצב אויש 24/7 ועברנו לעבוד במתכונת חירום. לאורך השנים, המועצה מתרגלת עבודה בחירום, כאשר במצב זה נכנס לפעולה מטה מלח (משק לשעת חירום) הכולל את ראש המועצה, סגניו, מנכל, מנהלי אגפים וקצין יקלררסן מפיקוד העורף“, סיפר אבי סמוביץ, סגן ראש המועצה.

למועצה יתרון גדול בזכות מבנה השלטון הדו רובדי; המועצה מהווה ממשק לשלטון המרכזי והיישובים מנוהלים עי מנהליהם, יושבי ראש וצוותי הצחי (צוות חירום יישובי). מבנה ארגוני זה מאפשר יכולת שליטה ובקרה  גבוהה בקרב התושבים ומענה ייעודי ומהיר, בהתאם לצרכים היישובים“, הוסיף סמוביץ‘.

web צילום דגנית צירלין (2)

במהלך הגל הראשון, היו במועצה האזורית עמק יזרעאל עשרות בודדות של חולים, לאורך כל התקופה. מרבית התושבים שמרו על הנחיות הבידוד, הריחוק החברתי וכללי הסגר. לאחריו, ביצעה המועצה תהליכי הפקת לקחים והיערכות לקראת הגל השני, מתוך הבנה כי במסגרת תוכנית הרמזור, סמכויות ניהול המשבר יעברו לפיקוד העורף ולרשויות המקומיות.

אחד האתגרים המשמעותיים של המועצה הוא קטיעת שרשרת ההדבקה באופן מיידי. יתרונה של המועצה הוא ההיכרות האישית עם התושבים. במועצה פיתחו יכולת חקירה עצמאית, תחת ליווי ושיתוף פעולה עם נפת יזרעאל ומחוז צפון במשרד הבריאות, בעקבותיה נכתב פורמט עצמאי לתחקור נדבקים.
אנחנו משוחחים עם כל נדבק: מציעים סיוע לכל מי שזקוק לכך, מתחקרים את המגעים שהיו לנדבק ומבקשים מאנשים להיכנס לבידוד מרצון, עד להשלמת החקירה האפידמיולוגית הרשמית. במסגרת הפנייה, אנו מבקשים מהתושבים לאשר את פרסום שמם בקהילה על מנת לייצר מודעות, שיתוף, מעורבות קהילתית ואחריות אישית כלפי תושבי הקהילה. בתחילת הדרך, אנשים היו נבוכים לפרסם את שמם ולמרבית הנדבקים היה קושי רב עם הפרסום. כיום, יתר מ– 90% מהתושבים מאשרים לפרסם את שמם בקהילה“, מוסיף סמוביץ‘.

בגל השני הוקם מרכז שליטה ייעודי לתמיכה שוטפת בתושבים, דבר המאפשר לשאר אגפי ומחלקותיה, להמשיך ולתת תמיכה לתושבים בצרכיהם השוטפים.

בראש מרכז השליטה עומד רמט (ראש המטה) המועצהסגן ראש המועצה, לצד נציגי אגף קהילה ורווחה, מחלקת ישובים, אגף חינוך, דוברת המועצה, קצין יקלר ורכזת הוועדה.

סדר היום במרכז השליטה כולל ישיבות על בסיס יומי, עדכון כלל בעלי התפקידים ויישובי המועצה בהיקף הנדבקים והמבודדים, כתיבת נהלים בהתאמה למרחב הכפרי, ביצוע חקירות אפידמיולוגיות, רכישת ציוד בהתאם לצורך, ליווי מנהלי היישובים, הגברת מודעות בקרב התושבים, הסברה, מענה לאוכלוסיות מוחלשות, ייזום פעילות המספקת הפוגה לכלל שכבות האוכלוסייה ועוד.

עד היום, צברנו ניסיון רב בחקירות ואנחנו זוכים לשיתוף פעולה ופתיחות ממרבית היישובים. לפני מספר שבועות, החל תהליך של הכשרת חוקרים וקבלת תעודה מטעם משרד הבריאות. היום, ברור לנו שצברנו ידע רב ואנו בקיאים בכל תהליכי החקירה ועל כך, אנחנו יכולים להיות גאים! היוזמה המקומית שלנו אף זכתה לשבחים בביקורת שערכו פיקוד העורף ויחידת הביקורת של המטכל“, סיכם סמוביץ‘.


אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: ” נמשיך לעבוד על פי המודל הנוכחי, שמוכיח את עצמו. זאת, מאחר שאף אחד לא מכיר את תושבינו טוב יותר מאתנו. אנחנו מצליחים להגיע במהירות לנדבקים, מבצעים תחקיר ועוצרים את שרשרת ההדבקה. זה המקום להודות לכל עובדי המועצה, מנהלי היישובים, צוותי הצחי, פיקוד העורף ומשרד הבריאות על מקצועיותם, מעורבותם ותרומתם לצמצום התחלואה בעמק יזרעאל. השנה, המועצה אף בחרה להוקיר את מנהלי היישובים וצוותי הצחי ולהעניק להם את פרס העמק עש גדעון צימבל זל, לשנת תשפא.”

קרדיט צילום מרכז השליטה במועצה- דגנית צירלין

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter