באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

בית החינוך “אורנים” הוכר ע”י משרד החינוך כבית ספר דמוקרטי על אזורי

בית החינוך “אורנים” הוכר ע”י משרד החינוך כבית ספר דמוקרטי על אזורי

מנהלת המחוז ד”ר אורנה שמחון: התרשמתי מאוד מהתהליך שעשיתם, הוא מיוחד.
מנהלת בית החינוך, יפה וקנין:  אני גאה. תודה לכל השותפים.
בתום תהליך ארוך ומורכב ולאחר שעמדו בכל היעדים הכיר משרד החינוך בבית החינוך “אורנים” כבית חינוך דמוקרטי על אזורי וזאת לאחר תהליך שעבר בית הספר בשנה וחצי האחרונה ולאחר שבית החינוך היה 14 שנים כבית ספר הומניסטי. לאור ההכרה ייחשב בית החינוך על אזורי ויוכלו ללמוד בו מיקנעם ומהסביבה כולה.
בישיבה של הוועדה להכרה בבתי ספר ייחודיים במחוז אמרה מנהלת ביה”ס יפה ועקנין שהנושא נבחן בהתאם לצרכי העיר ושהוגדל מרחב האפשרויות עם תלמידים בכך ששולבה למידה רב גילאית. רה”ע, סימון אלפסי אמר שביה”ס עבר תהליך והוא מאוד מוכן להיות דמוקרטי. רה”ע סיפר שהרשות משתפת פעולה ומשקיעה הרבה כסף לטובת אינטגרציה ושבהקמת ביה”ס אנו מקשיבים גם לרחשי ליבם של ההורים שרוצים בי”ס דמוקרטי. מדריכה אגף מו”פ בתי”ס ניסויים ויזמות, עידית קמחי אמרה שביה”ס עשה שינוי מדהים וניכר כי בנה מנגנונים ברוח הדמוקרטית. בית חינוך “אורנים” הוא בית ספר דמוקרטי בו ניתנים לכל תלמיד ותלמידה תנאים, תמיכה והכוונה כדי לצמוח ולקבל אחריות על חייו וסביבתו. הכרתו של בית החינוך כדמוקרטי נותנת אפשרויות בחירה לתלמידים והם יכולים לבחור בין היתר: תכנית לימודים, סגנון למידה, דרכי התמודדות עם הלמידה, שותפות ובחירה בתוך תכנית הערכה, השתתפות בארגון הדמוקרטי ועוד. בית החינוך מובל על פי החזון החינוכי של “אורנים” הכולל יצירת קהילה דמוקרטית לומדת, בה מחנכות יוצרות קשר של אמון עם הילדים דרך הקשבה אמפטית, מנגנונים דמוקרטיים אמיתיים והתכוונות.
בבית החינוך פותח מודל מיוחד המתמקד בלמידה מעמיקה, בדרכי למידה וליווי למידה שמעודדות ילדים להיות לומדים לוקחי אחריות על הלמידה שלהם, ומחנכות שיודעות ללוות תהליך כזה. המודל הפדגוגי שמובל בבית החינוך בא לידי ביטוי באמצעות חונכות (מורות בית החינוך מרחיבות את היכרותן עם התלמידים ועם עצמן ושניהם מגלים אפשרויות חדשות לצמיחה חינוכית. המורות  משכללות כל הזמן את ההקשבה, ההתבוננות ושאר היכולות להיות חונכות), שיחת עמיתים עם הילד, ארגון דמוקרטי שכולל אסיפה כללית שתדון ותחליט בנושאים שחברי הקהילה מעלים, ועדות שישמרו על ערכי החינוך הבסיסיים לרבות הקשבה, אמפתיה, שונות, בחירה, אחריות, ועוד. המודל עוד יבוא לידי ביטוי דרך למידה, וכאן הרעיון הכללי הוא התכוונות לדיאלוג על תהליכי הלמידה של התלמיד. ביצירת ביה”ס כדמוקרטי לקהילה יש חשיבות רבה. סביב ביה”ס יש קהילה (בעיקר הורים) שחשוב מאוד שתהיה מודעת לשינויים שעוברים על הצוות והילדים. כחלק מהתהליך הדמוקרטי ההורים יהיו שותפים למידע, ובית הספר יטה אוזן למחשבותיהם ורגשותיהם.
בתהליך השינוי ליוו ומלווים את בית החינוך ברברה מזרב – מורה ותיקה וממקימות בית הספר הדמוקרטי “קשת” בזכרון יעקב, ומוישיק לרנר שהיה בין מקימי “קשת”, ניהל אותו ושנים רבות ליווה את רוב הקמות בתי הספר הדמוקרטיים בארץ. עבודת הצוות כוללת הדרכת חדר המורים, עבודה פרטנית עם ההנהלה והמורים על השינוי שהם עוברים, סיורים בבתי ספר דמוקרטיים, קביעת עובדות בשטח ע”י הפעלת ועדות, אסיפה כללית, חונכות, אירוח ילדים ומורים מבתי ספר דמוקרטיים, שיחות בכיתות, מענה לשאלות, ועוד. כחלק ממעורבות והשתלבות במרחב היישובי הוקמו הביה”ס שני מנגנונים לשיתוף הורים: ועדת היגוי שחברים בה הורים, מורים, ומנהלת אגף החינוך. כמו כן קיימת הנהגת הורים מורחבת המונה 24 חברים. הוועדה מחולקת לקבוצות עבודה שמטרתן לקדם את התהליכים הלימודיים והחברתיים הקשורים לייחודיותו של ביה”ס. בנוסף לאלו, לחינוך הדמוקרטי הצלחה גדולה בקליטת והכלת ילדים בעלי צרכים מיוחדים כאשר המסגרת הפתוחה והמאפשרת יותר מתאימה לצרכים שלהם ולרצונם להיות ילדים רגילים במערכת החינוך בה הם נמצאים.

ראש העיר יקנעם, סימון אלפסי:
“גאווה גדולה ליקנעם ולבית החינוך “אורנים”. לחינוך הדמוקרטי יתרונות רבים, ואני שמח  שהתלמידים ייהנו מבחירה רבה. העובדה שכל קהילת בית החינוך שותפה בבניית המודל הבית ספרי המתאים היא מדהימה.  בקידום ביה”ס כדמוקרטי שמנו דגש גם על רחשי ליבם של ההורים שרצו זאת. אם תהיה דרישה בעתיד נפעל להרחיב את ביה”ס כדמוקרטי גם בחטיבה. אני מברך את מנהלת בית החינוך, יפה ועקנין ואת כל הצוות והתלמידים וההורים על התהליך שעברו, ואני בטוח ש”אורנים” יהווה מודל עבור בתי חינוך רבים”.

מנהלת אגף החינוך ד”ר סימה ניסלבאום:
מברכת את יפה, צוות בית הספר וקהילת ההורים על ההישג הנאה בסוף תהליך מקצועי משמעותי. שמחתי ללוות את התהליך מקרוב. ראיתי מנהלת חדורת מטרה שרתמה את הצוות תוך כדי פיתוח ולמידה מתמדת של הדרך. יישר כוח על שנים רבות של שאילת שאלות וחיפוש תשובות שהובילו עד הלום. גאה בכם. ברמה העירונית זוהי סנונית ראשונה בתהליך הייחודיות אותו עוברים כלל בתי הספר בעיר“.

מנהלת בית החינוך, יפה  וקנין:
אני מודה מקרב לב לכל השותפים בדרך למנהלת המחוז דר אורנה שמחון, למפקחת בית הספר אפרת בן צור, לרהע סימון אלפסי, למנהלת אגף החינוך דר סימה ניסלבאום לצוות המורים והעובדים לקהילת הורי בית הספר ולתלמידים היקרים על האפשרות לבנות יחד ביס דמוקרטי שמטרותיו העיקריות הן: חינוך לעצמאותביהס יסייע לתלמיד ליצור ולרכוש כלים שיעזו לו בניסיון להגשים את מטרותיו, וכן חינוך לכבודיצירת מסגרת הרואה כמטרתה העיקרית את החינוך לכבוד האדם כפי שהוא מוגדר במגילת זכויות האדם.
יקנעם העיר יכולה להתגאות באפשרות לספק לתושביה המגוונים מערכת חינוך עשירה באפשרויות.

צילום: עיריית יקנעם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter