באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ביסקסואל, זה בסדר.

ביסקסואל, זה בסדר.

עומר יפמן, שגדל בטבעון, מציג סרט דוקומנטארי, אישי וחושפני על חייו הזוגיים וכבי-סקסואל. “אני ממש לא מחפש להגדיר את עצמי, למעשה הסרט בא לצאת נגד העניין של ההגדרות”.

כיום, כאשר כולם מתלוננים על אובדן הפרטיות בעידן הפייסבוק והגוגל, עומר יפמן (38), הרחיק לכת וצילם סרט אישי וחושפני על חייו כבי סקסואל החיי במערכת יחסים טובה עם זוגתו חן רותם “חדירה לפרטיות זה עניין אישי, כל אחד והגבולות שלו” מסביר עומר “גם עבורי הסרט היה חוצה גבולות ובכל זאת משהו בער בי לעשותו. זה לא אמור היה להיות סרט אישי אלא סרט על תופעה ועל קהילה שאינה יוצאת לאור אף פעם. בסופו של דבר לא יצא סרט שמיועד לקהילה זו או אחרת אלא סרט שמדבר על אנשים, על יחסים, נתינה וקבלה ועל משפחה כמו שלי ושל חן, בה עיצבנו לעצמנו גבולות משלנו”.

כתב התרבות של חדשות YCOM, יצא לפגוש את עומר יפמן:

יש סצנות שבמהלך צילום הסרט, אמרת שזה כבר ממש חודר לך לפרטיות ושאתה לא מוכן שיהיו בסרט? 

עומר יפמן ורותם חן. צילום סלעית קרץ.

כן בהחלט, היו כאלה דברים והיו רגעים שבזמן הצילום עצמו חשבתי שזה חוצה את הגבול וחשבתי להוציא מהסרט אך בסופו של דבר השארתי. בשלב העריכה, כאשר רציתי להביא את כל התמונה אז טובת הסרט והסיפור גברו על שיקולים אישיים. נאלצתי לעשות תהליך של הרחקה של הדברים ולא לחשוב על עצמי, מה יגידו, איך זה מצטייר ואיך זה נשמע. כמובן שיש מקומות בסרט שהביכו אותי אבל אני שלם לגמרי עם המכלול של הסרט.

גם רותם חן, שלמה עם הסרט? לא נוצר ביניכם קונפליקט כאשר היא אמרה על משהו שלא יכנס לסרט ואתה התעקשת שכן?

לא היו רגעים כאלה, הכל נעשה בדיאלוג וכימיה והיא לא נעמדה בשום מקום על הרגליים האחוריות. אנחנו די מסונכרנים בהכל ודברים שצרמו לה, צרמו גם לי. בסופו של דבר יש לכל אחד את הטעם שלו ויש מקומות בהם אני בלעתי את הרוק ויש מקומות שהיא בלעה. אבל אני בהחלט יכול להגיד שבמהלך הליך העבודה על הסרט, שנמשך 4 שנים, חווינו התקרבות גדולה מאוד.

הסרט “כל הבקרים השמחים” הופק על ידי ארי דוידוביץ’, “היפרמדיה”, ונתמך על ידי ערוץ 8 וקרן מקור. הסרט הוקרן בפסטיבל “דוק אביב”, פסטיבל הקולנוע הגאה, שודר בערוץ 8 ובסינמטקים ברחבי הארץ וביום חמישי הקרוב, יגיע, יפמן, להקרנה ראשונה של הסרט בעיר הולדתו קרית טבעון, מול קהל ביתי, חברים ומשפחה. הדבר שנשמע מפחיד על פניו, לא מרתיע את יפמן “אני לא חושש מהתגובות” אומר יפמן “עד היום היו תגובות מעולות והסרט בהחלט פתח לאנשים את הלב ואת הראש. הרבה אנשים שאני לא מכיר החלו לשתף אותי בהסתכלות שלהם על הנושא ובחוויות שלהם. התגובות הן לא בשליטתי ואני לא מתעסק בהן יותר מידי ברמה של “מה יגידו?”, זה קרב אבוד. לבוא לקרית טבעון זה צעד שקצת מביך אותי כי אולי יבואו אנשים שאני מכיר ושהכירו אותי בעבר. אני לא חושב שזה מעניין ברמה הרכילותית וגם הסרט לא מכוון לשם. הסרט לדעתי מכבד ולא מציצני.

יפמן לא יצר את “כל הבקרים השמחים” על מנת לעזור לעצמו בהגדרה עצמית או על מנת לתת תשובות והגדרות לאנשים “זה אומנם סרט מאוד אישי” אומר יפמן “אבל הוא משתמש בכותרת של הביסקסואליות רק על מנת לספר על מערכת יחסים וסיפור אהבה שהביסקסואליות היא חלק מהדבר שמתמודדים איתו בזוגיות. אני ממש לא מחפש להגדיר את עצמי, למעשה הסרט בא לצאת נגד העניין של הגדרות, כי אין לי תשובות או תבניות, הסרט כן בא להעלות שאלות ולתת השראה ולאו דווקא תשובות, הסרט מעודד כל אחד לחשוב עם עצמו ולדבר על מה שהוא חושב ומרגיש”.

אבל בעצם ע”י שלילת ההגדרות הקיימות, אתה יוצר הגדרה חדשה?

לדעתי חשוב שכל אדם יגדיר את עצמו כמו שהוא רוצה, אני מסכים איתך שאנחנו בני האדם זקוקים מאוד למסגרת והגדרות והסרט בדיוק בא לאתגר ולהגיד שהחיים הם לא רק שחור ולבן. הסרט לא בא לתת תשובות, זה נראה לי יומרני לתת תשובות, מי אני שיש לי תשובות? אני יכול להעיד רק על עצמי ומה טוב ליחסים שאני נמצא בהם. כל פעם שאני נדרש להגדיר ‘מי אני’ או ‘מה אני’ אני נעצר וזה מרגיש לי לא נכון. .

אז אתה למעשה חי בתחום האפור, כי הומואים לא יאמינו לבי סקסואל שהוא כזה, אלא יחשבו שהוא הומו שלא מקבל את עצמו… וסטרייטים יחשבו שביסקסואל, זה הומו עם תירוץ טוב לפורקן מיני מעניין, על מנת שלא תידבק בך סטיגמה של הומו.

אחת הסיבות לעשיית הסרט באה מתסכול שחוויתי, ושאנשים דומים לי חוו, הפיצול והצורך להסביר את עצמך כל פעם מחדש לשני הצדדים. כל קבוצה שואפת לשייך אליה או להוקיע ממנה והגישה הבי סקסואלית למעשה קוראת תיגר על החלוקה הזו ואומרת שיש גם דברים באמצע ושזה בסדר. ישנם ביסקסואלים נוספים, שמופיעים בסרט, חלקם נשואים ומנהלים את ענייניהם בסתר, כי הם מפחדים שישפטו אותם. הם לא יכולים לחלוק ולספר את זה כי מיד ידרשו מהם להחליט האם הם כאן או כאן, וזה יוצר הרבה אי נוחות גם בקרב הבי סקסואלים וגם בקרב הצד השני שצריך הגדרות.

כיום חי עומר בזוגיות עם חן רותם, הם לא נשואים כדת משה וישראל, אבל עומר מצהיר שחן עומדת בראש סדר העדיפויות שלו בזוגיות שמאתגרת את המונוגמיה. “אני לא מנהל רומנים מהצד” מסביר עומר “בסופו של דבר כל זוגיות מאותגרת ע”י בחירות והחלטות. אצלנו יש עניין מורכב יותר של מימוש עצמי.  אני גם לא יכול להגיד לך שכל מערכת זוגית בי סקסואלית נראית אותו דבר, אני כן יכול להגיד שזה בהחלט דבר מורכב שמאתגר את הקשר והתקשורת בין בני הזוג ודורש מידי פעם לסדר מחדש את הגבולות . אצלנו הדברים מאוד גלויים ומאוד כנים”.

לחן יש גם את החופש הזה לצאת ולבלות כפי שאתה יוצא?

משטרת המחשבות לא עובדת אצלנו, כל אחד יכול לחשוב ולהרגיש מה שהוא רוצה. עוד לא הגענו למצב בו חן תהיה מעוניינת בזה, אבל אני מאמין שברגע שהיא תהיה מעוניינת, היא תהיה כנה ותדבר איתי ותמצא את הדרך להבין ולחקור את הצורך שלה.

אתה חושש, שרגע כזה יכול להגיע?

אני לא חושש, אני לא חי בפחד שיום אחד היא תבוא ותגיד לי… אני פתוח לזה שיום אחד היא תבוא ותבקש ממני ואז אני אתמודד עם זה כאשר זה יבוא. הכל תלוי באיזה מצב זה יהיה. אין לי איזו התנגדות עקרונית. חן היא האדם שאני הכי אוהב בעולם ואני הכי רוצה שיהיה לה טוב וימים יגידו אם הגישה הזאת נכונה. בינתיים, בשנים האחרונות זה עובד לנו ורק מגביר את האהבה והקרבה בינינו. אנחנו מחויבים אחד לשנייה.

זו מילה קצת מוזרה להגיד מחויבים, לא? מה זה בעצם מחויבות בעינייך?

שאלה מאוד גדולה. מחויבות בעייני זה לדעת שהלב שלך והאהבה שלך והרצון שלך להיות עם בן אדם הוא טוטלי והוא מתוך בחירה. מעבר לזה כל אחד צריך לבחור לעצמו את ההגדרה. מבחינתי זה להיות במערכת היחסים בכל מצב ותנאי והדבר הראשון והכי חשוב זה הקשר והמשפחה. אין משהו מיוחד או שונה במחויבות שלנו מכל זוג רגיל. זה גם לא משהו שמעסיק אותנו באופן מיוחד, או שאנחנו כל היום מדברים על זה, זה ממש לא האישו המרכזי במערכת היחסים שלנו והכל נעשה אצלנו מבחירה. מצחיק שמידי פעם אני שומע מהומו סקסואלים שאומרים שאני בוחר בבחירה הקלה, וזה מגוחך לחשוב על זה כי בעצם המצב שלי הוא מאוד מיוחד ויותר מורכב מזוגיות רגילה.

כל הבקרים השמחים. הקרנה חגיגית ומפגש עם הבמאי במרכז ההנצחה בקרית טבעון. יום חמישי 20.12.12 בשעה 20:30.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter