באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כפר יהושע: בין אדריכלות אורבנית לציורים מהעמק

כפר יהושע: בין אדריכלות אורבנית לציורים מהעמק

בין כנס “מקום” העשירי שיתקיים מחר בכפר יהושע, ובין תערוכת ציורי “כפר יהושע” בלב תל אביב, תפסתי את הצייר אלי שמיר לשיחה על תפיסת המרחב האורבני וציור של עמק יזרעאל.

לפני כעשור יזם הצייר, המרצה לאמנות ובן כפר יהושעאלי שמיר את כנס “מקום” העוסק בקשרים מקומיים דרך התבוננויות שונות. השנה יעסוק הכנס בסוגייה ‘עיירות פיתוח במקום ערי גנים- תכנון אורבני במבחן הזמן’ ויבחן את השפעת העיצוב האדריכלי והסביבתי על תודעת האוכלוסייה המתגוררת במקום, דרך עבודתו של ריכרד קאופמן, אדריכל ומתכנן ערים בתקופת ההתיישבות בארץ שתכנן את המודל לעיצוב קיבוצים, מושבים ושכונות עירוניות רבות ברחבי הארץ על לפי רעיון עיר הגנים. בראייתו הכוללת היה אחראי לתכנון הכולל של עמק יזרעאל, עמק חפר ואצבע הגליל. “קאופמן תכנן את המבנה האורבני של כפר יהושע ונהלל” מספר אלי שמיר “למעשה הוא תכנן כמעט את כל הישובים של עמק יזרעאל, כולל החולה, זה ממש מטורף ולא יאומן מה שהוא תכנן”.

אלי שמר - "זה חשוב לי להביא נראות ולהראות נוכחות למקום הזה"
אלי שמר – “זה חשוב לי להביא נראות ולהראות נוכחות למקום הזה”

איך אתה הגעת אליו?

הכל התחיל כאשר כתבתי מאמר על כפר יהושע ואז התוודעתי לקאופמן שתיכנן את ערי הגנים והבנתי את הגאוניות שלו ואת המשמעות וההשפעה שלו על החיים של כל כך הרבה אנשים ועל איכות החיים שלהם עד היום, זה בניגוד לתכנון של עיירות הפיתוח. אחרי שקאופמן יצא לגמלאות בשנות החמישים בנו את עיירות הפיתוח בהן לא הייתה מחשבה על איכות חיים, יופי, אסטטיקה והתושבים. בכנס נראה את ההשפעות הפוליטיות, חברתיות ותרבותיות שהביאו לתכנון העיירות באופן שהם יצאו, ועל כך ירצה עמוס דותן בהרצאתו – “בשירות יעדי המדינה או בכייה לדורות, עיירות הפיתוח במבחן הזמן”. תחשוב מה היה קורה עם בשנות החמישים היו משכנים את העולים החדשים בישובים כמו נהלל כפר יהושע או רחביה, כל התפיסה העצמית שלהם וכל ההיסטוריה של מדינת ישראל הייתה משתנה, אבל שיכנו במקומות בלי מחשבה על איכות חיים ואסטטיקה, כי חשבו על יעילות וחיסכון. קאופמן כאשר הוא תכנן את הישובים שלו הוא דיבר על זה שהוא מתכנן 3000 שנה קדימה, הוא תיכנו איכות חיים ואסטטיקה. הוא תכנן משהו שהמתיישבים בזמנו בכלל לא חשבו לקבל, הם חשבו על גאולת הארץ והוא נתן להם איכות חיים, הוא תכנן את הקיבוצים והישובים עם גנים ושטחים ציבוריים פתוחים עם ירוק ודשאים, הקיבוצים שבנה קאופמן הם מעיין עיר גנים ויש הטוענים שזאת עיר הגנים המושלמת”.

בהמשך הכנס תהיה גם הרצאה של ח”כ והשר לשעבר רן כהן שיספר על הדיור הציבורי במבחן החברתי. כהו נולד וגדל בזמנו בדירות הדיור הציבורי בעכו והוא גם יזם את חוק הדיור הציבורי שאושר ב 1998 וכל פעם דוחים את הביצוע שלו. כהן ידבר על החוק עצמו ועל הכוחות הפועלים בתוך המערכת בעניין הזה.

כצייר האם אתה רואה קשר בין אדריכלות לציור? 

פסיפס קאופמן בכפר יהושוע. שם-היוצר, cc-by-sa-2.5.

בהחלט, אדריכלות זה סוג של אומנות. אדריכלות זה עיצוב אורבני שמשפיע על התודעה של האנשים, גם אני מצייר הרבה את עמק יזרעאל, ותושבי העמק שרואים את הציורים מבינים שיש לנו כאן חוויה ייחודית למקום, וזה מקום שמסתכלים עליו.

חשוב לך בציורים שלך את העמק שלנו, להיות מתעד או שאתה נותן פרשנות משלך לדברים?

זה לא ממש מתעד וזה לא פרשנות זה יותר הכלה והענקת משמעות, אני מכיל משהו בציור ומעניק לו משמעות זה לא בדיוק תיעוד למרות שבהחלט יש כאן גם ענין של תיעוד אבל יותר תיעוד של החוויה של הדברים מול הנוף.

בימים אלו מציג אלי שמיר תערוכת יחיד תחת השם “כפר יהושע” בגלריית Zemack לאמנות עכשווית בתל אביב התערוכה החדשה מורכבת מעבודות חדשות שיצר שמיר לאחר עבודה אינטנסיבית של שלוש וחצי שנים.התערוכה מציגה את נקודת מבטו האישית של האמן, מתוך חוויותיו האישיות כלפי מקום הולדתו ומהווה גם את פרידתו של שמיר מאביו שנפטר לפני כשנתיים וכעובד אדמה השתלב פעמים רבות בציוריו של שמיר. “זה מאוד מוזר, מעין שוק תרבותי, כאשר אתה ניכנס לכיכר המדינה ואתה רואה את אבא שלי ואותי עומדים בגודל טבעי ומאחורינו שכבות של עגלים בכפר יהושע, זה מאוד מוזר” .

זה ממש להביא את הכפר לעיר?

זה חשוב לי להביא נראות ולהראות נוכחות למקום הזה. עמק יזרעאל הייתה פעם מרכז תרבותי ומקום מוביל ביותר. צבי גרינברג אמר פעם “ירושלים – תפילין של ראש והעמק – תפילין של יד” זאת אומר העמק היה פעם המוביל של החברה בישראל, היום הוא קצת יותר בשוליים, החקלאות כבר לא מה שהייתה והוא כיום בסוג של חיפוש זהות מחודשת. מבחינתי אני מנסה להשפיע על כך שהזהות המחודשת תהיה תרבותית ושל מקום שקורים בו דברים, ולכן גם מאוד התעקשתי שהכנס, למרות שהוא בתמיכה של מועצת עמק יזרעאל ומכללת אורנים, יתקיים בכפר יהושוע, במושב בעמק ולא באיזה מוסד או אולם אקדמי.

* כנס “מקום” יום עיון לזכרו של האדריכל ריכרד קאופמן – יום שישי, 8.3. שעה 10:00 , מועדון לחבר, כפר יהושע.

* תערוכת “כפר יהושע” בגלרייק זימאק, רחוב ה’ באייר 69, תל אביב. שעות פעילות: א’-ה’ 20:30-9:30, ו’ 15:00-9:30

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter