באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

בחירות: הסיעות חתמו על הסכמי עודפים

בחירות: הסיעות חתמו על הסכמי עודפים

הבחירות לרשויות המקומיות במרחק של שבוע והמפלגות השונות מתחילות לחשוב על היום שאחרי וחותמות על הסכמי עודפים. מי חתם עם מי ולמה? מה זה בכלל אומר ולמה צריך את זה בכלל?

הבחירות המוניציפאליות נמצאות במרחק של שמונה ימים והסיעות המתמודדות מתכוננות לישורת האחרונה באמצעות חתימה על הסכמי עודפים כשחלק מההתחברויות מרמזות כנראה על העתיד לבוא ועל התחברויות קואליציוניות או אופוזיציוניות עתידיות אם כי חובה לציין כי אין בהסכם עודפים משום התחייבות כלשהי בין סיעות שונות וכי מדובר בהסכם סטנדרטי של משרד הפנים.

הסכם עודפים
ספירת קולות. צילום: שהם עשת

הסכם עודפים הינו הסכם הנחתם בין שתי מפלגות בו הן מסכימות מראש כי המפלגה שתקבל את עודף הקולות הגדול יותר מעבר לקולות אשר מעניקים לה מנדטים שלמים, תקבל את עודפי המפלגה השניה וכך היא עשויה לקבל מנדט נוסף. הסכם זה נועד על מנת שקולות לא “ילכו לאיבוד” ולעיתים משתמשות בו מפלגות גם על מנת להראות קרבה אידיאולוגית.

ביקנעם נחתם הסכם עודפים אחד בין סיעת יקנעם שבלב בראשותו של ראש העיר סימון אלפסי לבין יקנעם פלוס בראשותו של רומן פרס. סימון ורומן ישבו בקואליציה משותפת במשך חמש שנים כאשר רומן משמש גם כסגן בשכר במשך כל הקדציה. השניים הפגינו שיתוף פעולה הדוק במהלך חמש השנים האחרונות ונראה כי שיתוף הפעולה ימשך גם אחרי הבחירות.

במגדל העמק חתמה מפלגת הליכוד בראשותו של ראש העיר אלי ברדה על הסכם עודפים עם מפלגת ‘עוז-הבית היהודי’ בראשותו של יוחי גיחז. כזכור בקדנציה שעברה ניסה גיחז להנהיג אופוזיציה תקיפה לברדה אך לבסוף מצא את עצמו כאופוזיציונר כמעט יחיד ונראה כי בכוונתו להכנס לקואליציה בקדנציה הקרובה.

הסכם עודפים נוסף שנחתם בעיר הינו בין סיעת הירוקים בראשותו של יקי בן חיים לבין מפלגת למען אחי שספק אם תעבור את אחוז החסימה ולכן במקרה כזה לא תהיה להסכם משמעות.

בקרית טבעון נחתם הסכם עודפים אחד בין סיעת טבעונים בראשותו של שמוליק שמחון לבין ‘יש עתיד’ בראשותו של אמנון אשל. מדובר פה בהסכם מעניין במיוחד בשל מלחמת הכל בכל המתרחשת בטבעון ובשל העובדה שצפוי בישוב סיבוב שני אשר עשוי להפוך את ההסכם הזה למשמעותי מאוד.

ברמת ישי נחתם הסכם עודפים בין סיעת עתיד רמת ישי בראשותו של גיא זקס לבין מפלגת נתיב חדש בראשותו של יעקב זוהר. גם פה מדובר בהסכם מסקרן ולו בשל העובדה שזקס תקף קשות את זוהר במהלך מערכת הבחירות שלו.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter