באנר עליון
באנר עליון

בז”ן תממן הקמת בועה אקולוגית לתיכון “אורט” בקרית טבעון

בז”ן תממן הקמת בועה אקולוגית לתיכון “אורט” בקרית טבעון

בעקבות שני אירועים בשנת 2003 בהן עשן שחור מארובות המותקנות בשטח בתי הזיקוק לנפט, ובעקבות התביעות התביעות היצוגיות שהוגשו לאחר מכן, הגיעו הצדדים לפשרה.  בז”ן תשלם 650,000 ₪ כאשר רוב הכסף ישמש למימון פרוייקטים חינוכים.

בתאריך 15.9.2003, ולאחר מכן בתאריך 5.10.2003, נפלט עשן שחור מארובות המותקנות בשטח בתי הזיקוק לנפט. בעקבות פליטת העשן הוגשו שלוש תביעות יצוגייות ואף הוגשו אישומים פליליים. בסופו של דבר הגיעו הצדדים לפשרה אותה אישר השופט יצחק כהן בבית המשפט המחוזי בחיפה.

 התובעים, כלל תושבי הישובים קרית טבעון, כפר חסידים, רכסים, נופית ושער העמקים, אשר נגרמו להם נזקים של עוגמת נפש, חרדות ופגיעה באוטונומיה, כתוצאה משני אירועי פליטת העשן.

בז”ן תשלם סך 650,000 ₪, הכולל את שכר טרחת עורכי הדין והגמול לתובעים (150,000 ₪). שאר הסכום, 500,000 ₪  ישמש למימון פרוייקט חינוכי שיסייע לפיתוח מודעות סביבתית, ויופעל במסגרת בית הספר התיכון “אורט” ע”ש ח’ גרינברג, שבקרית טבעון. הפרוייקט יכלול הקמת בועה אקולוגית, אשר תאפשר לתלמידים חקירה רב תחומית של הסביבה והטבע.

כ-58,000 ₪ מהסכום ישמשו את תלמידי הישוב רכסים לכל מטרה חינוכית בתחום איכות הסביבה, בין אם בדרך של מימון הוצאות נסיעה לבועה האקולוגית שתוקם בבית הספר אורט גרינברג בקרית טבעון ובין אם בדרך אחרת שתותאם לצרכיהם.

בבקשתם המשותפת לאשר את הסכם הפשרה טענו הצדדים כי בעקבות שני האירועים נשוא התביעה, לא נגרם זיהום אוויר חמור, שכן תחנות הניטור באזור לא מדדו כמות חריגה של מזהמים ובז”ן נקטה בצעדים הטכנולוגיים למניעת התקלה בעתיד, דבר אשר אושר על ידי ד”ר אלי שטרן, מומחה לאיכות הסביבה. לדעת הצדדים הסכם הפשרה, המזכה את חברי הקבוצה בהעשרה וחינוך לאיכות הסביבה ממצה את האינטרס הציבורי.

בהחלטתו כתב השופט יצחק כהן: “הנני סבור שהסכום שבז”ן הסכימה לשלם בגין שני האירועים של פליטת העשן הם סכומים ראויים והולמים את חומרת האירועים שאירעו. אף המטרות לשמן יועד הסכום הן מטרות ראויות המשרתות את הקהילות שנפגעו באותם שני אירועים מפליטת העשן”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter