באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אתר חגית: המועצה הארצית אפשרה הקמת מתקן באתר

אתר חגית: המועצה הארצית אפשרה הקמת מתקן באתר

כצפוי אישרה הועדה הארצית לתכנון ובניה הקמת מתקן לזיקוק גז טבעי באתר חגית. התכנית תובא להתנגדויות הציבור ותידון בועדות המחוזיות בתוך 60 יום. חנן ארז “אין אפשרות לדיון מעמיק”

בדיון שהתנהל היום במועצה הארצית לתכנון ובניה התקבלה ברוב קולות התוכנית המקורית של המתכננים המאפשרת הקמת מתקן יבשתי לזיקוק גז יבשתי גדול, מסוכן ומזהם באתר חגית וזאת למרות הפגנה שקיים מטה המאבק מחוץ למבנה.

אתר חגית
הפגנת מטה המאבק בירושלים: צילום: מישל חכים

בינת שוורץ ראש מנהל התכנון שניהלה את הישיבה הציגה את התוכנית המקורית עם תיקונים והבהרות שהוטמעו במהלך הדיון בגין התנגדויות הגורמים המקצועיים והציבור. ההצעות המשלימות שהוצגו ביקשו להגביל את התוכנית ולאפשר את המשך התכנון להקמת המתקן בים ולא ביבשה.

על פי ההחלטה יקיימו הועדות המחוזיות דיונים בהתנגדויות של הציבור והרשויות המקומיות בתוך 60 יום כאשר לאחר מכן תובא התוכנית לאישור סופי של המועצה הארצית ואחר כך  לממשלה. חנן ארז, ראש המועצה האזורית מגידו וחבר המועצה הארצית, הציג עמדה חד משמעית לפיה התוכנית אינה בשלה להעברה לועדות המחוזיות ולהתנגדויות הציבור ודרש שלא להצביע.

חנן ארז: “דבריה של יו”ר הישיבה, ראש מנהל התכנון, שכנעו אותי ביתר שאת שמרווח האפשרויות והגמישויות הנתון בתכנית רחב בצורה קיצונית ואינו מאפשר לחברי המועצה הארצית לקיים דיון מעמיק בפרטי התכנית ולמעשה מעקר את קיום שלב ההערות בוועדות המחוזיות ושמיעת השגות הציבור. יש צורך בביצוע תכנון מפורט יותר המצמצם מרווח זה כולל בחינת חלופות ימיות לטיפול מלא בים לרבות אסדה צפה או אניית “fpso

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי אמר בתגובה: “אישור התכנית הוא עוולה, שערורייה ומחדל עצום.  באתי לדיון המכריע והגורלי כדי להגן על יקנעם, ולאורך כל הדיון הסוער שאלתי שאלות נוקבות ולצערי לא קיבלתי תשובות, וזה לבד אומר דרשני. לצערי מדינת ישראל הולכת בנושא הזה עם הראש בקיר ונדמה שהמשחק כולו מכור, אחרת לא ניתן להבין איך מיקום שהיה בעדיפות האחרונה הופך להיות ראשון ועוד נשכרים יועצים במיליוני שקלים כדי להגן עליו. מדינת ישראל מדברת על פיתוח הפריפריה אבל בפועל דואגת להעביר את כל התשתיות שלא נוח לשים במדינת ת”א כגון: חוות גז, חוות חשמל, צינור נפט, לפריפריה, אבל אנחנו לא ניתן להיות החצר האחורית. דרשתי מכל חברי הוועדה שיסתכלו בעין ציבורית ולא בעין של נציגי ממשלה ויקימו את המתקן איפה שיותר בריאותי, יותר מהר ויותר זול, קרי בים. אני מודע לעובדה שקשה מאוד עד בלתי אפשרי לשנות החלטות שהתקבלו, אבל אני לא אשקוט ואמשיך במאבק, והודעתי לוועדה קבל עם ועדה שהמתקן לא יקום בחגית ואני אלחם לשינוי ההחלטה בכל האמצעים שעומדים לרשותי”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter