באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אסף נקש: על ענן ודעה קדומה

אסף נקש: על ענן ודעה קדומה

גמישות ויכולת מהירה להגיב לשינויים מהווים מנוף לצמיחה לארגונים בשוק הגלובלי. מנהלים רבים מבינים שאם ברצונם להצמיח את הארגון, עליהם להיות הראשונים בשוק שיביאו את הבשורה הבאה לצרכן. היכולת לחדש, לשנות ולפתח תלויה באופן ישיר ביכולתו של הארגון להתגמש ולהיערך טכנולוגית לשינויים. מחשוב הענן מוביל עידן חדש של מנוע עסקי דינמי שמאפשר לארגונים להגשים את חזונם במינימום סיכון ובמקסימום אפקטיביות.

Cloudנתוני חברות המחקר מלמדים כי שוק הענן נמצא בתהליך של גדילה מתמשכת. דוחות שהתפרסמו לאחרונה בכלי התקשורת קובעים כי שוק הענן צפוי לגדול עד 121 מיליארד דולר ב- 2015, לעומת 37 מיליארד דולר ב- 2010. הגידול המשמעותי ביותר מיוחס לעובדה שיותר ויותר חברות גדולות, שבעבר נמנעו מלהשקיע בתשתיות ענן, כעת מאמצות אותן יותר ויותר. בנוסף, חששות שונים שהביעו בעבר ארגונים סביב העולם בכל הקשור לאבטחת מידע ושרידות של הענן התפוגגו ככל ששוק הענן הלך והבשיל. למעשה, כיום מיושמים בפלטפורמות הענן הפתרונות המתוחכמים והמתקדמים ביותר למטרות אלו, דבר שמהווה נדבך נוסף להתחזקות השוק.

בישראל, הלוא היא “אומת הסטארט-אפ”, ארגונים עדיין מדשדשים אחר מתחריהם בעולם באימוץ הענן. החברות הגדולות במשק נמצאות כעת רק בתחילתו של תהליך האימוץ, כאשר סביבו אופף ענן סמיך של דעות קדומות. למרות ההתקדמות העצומה שהראו פלטפורמות הענן, בישראל קיימים עדיין חששות לא מוצדקים, בעיקר בתחום אבטחת המידע, כמו גם חשש פסיכולוגי של חלק ממנהלי הטכנולוגיה לאיבוד שליטה בנכסי ה- IT.

חששות ודעות קדומות לא צריכות למנוע מהארגונים הגדולים בישראל את היתרונות המשמעותיים של פלטפורמות הענן: חסכון כספי, גמישות, יכולת תגובה מהירה לשינויים, והתאוששות מהירה וחלקה במקרה של אסון.

למעשה, החסרונות והאובדן כבדים יותר כאשר הארגון לא מנוהל בענן. פרויקטים שאפתניים וניסיונות חדירה לשווקים חדשים, עלולים להיות מסוכנים פי כמה מונים כאשר הם מנוהלים באמצעות שרתים מקומיים (On Premises). כאשר הם אינם מנוהלים בענן הם דורשים אפיון מורכב, הקצאת מיקום, הקמת שרתים, גיוס עובדים, תחזוקה ועוד.

תשתית הענן עשויה להיות קריטית עבור חברות התקשורת הישראליות, סלקום, פרטנר, רמי לוי וגולן טלקום, אשר צפויות לחדור לענף הטלוויזיה הרב ערוצית. חברת תקשורת אשר תשכיל להקים את התשתית שלה על גבי הענן, תוכל לקחת את האתגר החדש ברמת סיכון מינימאלית ובחסכון כספי ניכר ואף תזכה לתמיכה במספר אינסופי של משתמשים. הגמישות של הענן בסופו של דבר תעניק לה יתרון תחרותי.

פרויקטים גדולים מסוג זה יכולים לארוך חודשים ארוכים במקרה הטוב ולעלות לארגון כספים רבים שלא בהכרח יוחזרו. במקרה של כישלון מסחרר, ודחייה מצד הלקוחות, הפרויקטים הללו יכולים גם להמיט על הארגונים הללו אסון כלכלי, שההתאוששות ממנו קשה ביותר. הדרך היחידה להגיב במהירות לעומס משתנה היא בענן. הענן, שמאפשר להשכיר שרתים לתקופה קצובה, ואינו מהווה סיכון כה גדול, מלבד העלות הישירה של השרתים. הענן מאפשר להגיב במהירות, לעשות ניסויים, להרים פיילוטים ולבדוק את השוק בסיכון מינימאלי.

פלטפורמות הענן המובילות כיום את השוק הן אלו של אמזון (AWS), מיקרוסופט (Azure) וגוגל. יש להעריך כי הענן של מיקרוסופט יזכה לאהדה יתרה בקרב ארגונים בישראל, בעיקר בשל העובדה שרוב הארגונים כאן מבססים את מערך ה- IT שלהם במערכות של מיקרוסופט. בנוסף לכך, מיקרוסופט נכון להיום מאפשרת לארגונם ניהול של ענן היברידי, שחלקו בענן וחלקו On Premises, דבר שמעניק לארגונים את היכולת להגיב במהירות במקרה של אסון או במקרה של עליה חדה בעומסים.

ככל שיותר ארגונים סביב העולם מאמצים את פלטפורמות הענן ונהנים מיתרונותיו, כך יותר ויותר ארגונים ייאלצו לעבור לשימוש בו, אם ברצונם להדביק את הקצב ולספק ללקוחותיהם את המוצר והשרות הטוב ביותר. חששות הן דבר טבעי בכל ארגון, אך כאשר שוקלים על כפות המאזניים את היתרונות של הענן אל מול הסיכונים הרבים שעלולים להיווצר אם מוותרים עליו, התשובה ברורה לחלוטין.

 

על המחבר: אסף נקש, מנהל חטיבת Private and Public Cloud בחברת Dario מבית Comm-IT

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter