באנר עליון
באנר עליון

איך מטפלים בדלק שדלף לקישון? מזרימים ביוב למים

איך מטפלים בדלק שדלף לקישון? מזרימים ביוב למים

המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום נגד בז”ן בשל זיהום כפול של נחל גדורה הנשפך אל הקישון. עשרות אלפי ליטרים של ביוב זרמו לנחל בעקבות ניסיון רשלני לטפל בזיהום מדלק שדלף מצינור לא תקין של החברה אשר גרם גם להזרמת ביוב לנחל.

המשרד להגנת הסביבה הגיש לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום נגד חברת בז”ן באשמת זיהום מקורות מים. צינור לא תקין של החברה גרם לדליפת דלק חמורה וזיהום נחל גדורה המוליך לקישון ,זיהום קרקע ומי תהום. המשרד להגנת הסביבה דרש מחברת בז”ן לטפל במפגע ולשאוב את הדלק המזהם. מכתב האישום עולה כי קבלנים שנשכרו על ידי החברה לצורך ניקוי קדחו בשטח ללא אישור ותאום ופגעו בקו ביוב ראשי.כתוצאה מכך עשרות אלפי ליטרים של ביוב זרמו במשך שעות ארוכות לנחל גדורה ולקישון.

הקישון, זוהם על ידי בז"ן
הקישון, זוהם על ידי בז”ן

בבדיקה שנערכה למי הנחל לאחר הפגיעה נמצאו חיידקי צואה בכמות גדולה פי 24,000 מהערך המירבי  המותר וחומר אורגני בערכים  פי 30 מהמותר המהוום סכנה לבאים במגע עם מי הנחל, לבעלי החיים וגורמים למפגעי ריח. בשל הפגיעה המסיבית בקו הביוב נדרש תיקון נוסף של הצינור כשבוע לאחר מכן, פעולה שהצריכה הזרמה נוספת של שפכי ביוב לים. בנחל מגוון בעלי חיים  בהם שוכני מים כגון צפרדע נחלים, שחריר נחלים ומגדלון מגובשש.

ארוע זה בא לאחר מאמצי שיקום מאסיביים של המדינה באמצעות רשות נחל הקישון אשר כללו השקעה של עשרות מליוני שקלים שבחלקם ירדו לטמיון בשל הארוע. הארוע היווה פגיעה קשה בנחל וזאת לאחר שכבר הושלם פרויקט פינוי הבוצה מקרקעיתו.

מרשות נחל הקישון נמסר כי: “רשות נחל הקישון הודיעה בעת אירוע הזיהום החמור בהיקפו, “כי תפעל למצות את הדין עם האחראים” – וכך נעשה. הזיהום בביוב גולמי שהתרחש בנחלי גדורה והקישון, פגע במערכת האקולוגית ואף גרם לתמותת דגים. באותה עת, רשות הנחל פעלה למזעור נזקי האירוע, כפי שמתבצע בכל אירוע זיהום, תיעדה ונטלה דגימות מאזור הפגיעה בצינור הביוב הראשי ובנחל גדורה והעבירה את הממצאים וחוות דעתה לגורמים המוסמכים במשרד להגנת הסביבה.

תוצאות הדיגום של הרשות העלו, כי קיים זיהום משמעותי עם חריגות בפרמטרים: קולי כללי, קולי צואתי, סולפידים, אמוניה וצריכת חמצן ביוכימית, האופייניים לביוב גולמי.

רשות נחל הקישון משקיעה משאבים רבים לשיקום נחל קישון ונחל גדורה וכל זיהום בנחל ושוכניו גורמים לפגיעה ולנזק במאמצים אלו. על כן, יש חשיבות להשקיע בתשתיות ביוב, לסמן את מיקומן ולבצע עבודות תשתית במשנה זהירות ובתיאום עם הרשויות”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter