באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אחים לנשק

אחים לנשק

יקנעם הצדיעה לוטרנים תושבי העיר שלחמו במלחמת העולם השנייה

יקנעם הצדיעה לוטרנים
יקנעם הצדיעה לוטרנים

בטקס יישובי מרגש הצדיעה יקנעם לווטרנים וללוחמי הבריגאדות שלחמו במלחמת העולם השנייה במלאות 73 שנים לניצחון הגדול על גרמניה הנאצית.

הטקס נפתח בהעלאת דגל המדינה לראש התורן על ידי חיילי מג”ב. מנחי הטקס אמרו שאנו מצדיעים לחיילי הברית שהביאו חופש לעולם לאחר מלחמה קשה בה נלחמו בגבורה להצלת שרידי העם היהודי הנותר, והוסיפו שאנו מברכים את תושבי העיר הווטרנים שלחמו שכם אל שכם בגטאות, במחנות, כפרטיזנים, והם מקור הערכה וכבוד לכולנו. בתום דברי הפתיחה ערכו נציגי תנועות הנוער מצעד דגלים, ולאחר דקת דומיה לזכרם של הקורבנות התקיים טקס הנחת הזרים. זר עיריית יקנעם הונח ע”י רה”ע סימון אלפסי, וסגנו רומן פרס. זר ארגון ותיקי מלחמת העולם ה-2 הונח ע”י יו”ר ועד  הווטרנים בעיר, יוסף גרינפרס. זר המשרד לעלייה וקליטה הונח ע”י מנהלת מרחב חדרה, יוליה חיבניק. זר צבא ההגנה לישראל וכוחות הביטחון הונח ע”י חיילי מג”ב. זר מערכת החינוך ביקנעם הונח ע”י נציגי תנועות הנוער.  זר מועצת הציונות בישראל הונח ע”י מנהל אזור של המועצה, ניר בן סימון.

ראש העיר, סימון אלפסי בירך את הווטרנים ואמר להם שיקנעם מצדיעה להם, ומלאת הערכה כלפיהם על שלחמו בעוז ובגבורה, ובזכות מסירותם נוצח אויב אכזרי שרצה להשמידנו. סגן רה”ע, רומן פרס ריגש מאוד את הקהל שסיפר שאחותו מצאה ממש השבוע בארכיונים מידע על סבא שלהם ז”ל שהיה קצין בצבא שקיבל אות גבורה על לחימתו ומעשי הגבורה שלו במלחמה. פרס אמר שכל אחד מהלוחמים והלוחמות הם סבא וסבתא שלו. יו”ר ועד הווטרנים ביקנעם, יוסף גרינפרס בירך את הלוחמים ואמר שהניצחון הפך לחלק של כל ההיסטוריה הקרבית של העם היהודי ומדינתו, והוסיף שיום הניצחון הזה הוא גם אבן הפינה שהפכה את הבסיס להקמתה של מדינת ישראל. גרינפרס בירך על כך שהשנה נכנס לראשונה יום הניצחון לרשימת אירועי המדינה הרשמיים. מנהלת מרחב חדרה במשרד לקליטה ועלייה, יוליה חיבניק בירכה ואמרה שהיום הזה הוא חג שנחגג עם דמעות בעיניים, ואשר גורם שמחה עצומה וגם עצב על הזיכרונות.

בתום הברכות חולקו בהפתעה תעודות הוקרה והערכה לווטרנים תושבי העיר. התעודות כללו בול אישי הנושא את  תמונתם שהוטבע במיוחד עבורם.

החלק האמנותי בטקס כלל שירים של להקת הנוער העירונית צעירי יקנעם, וכן של ילדי גן ‘אגדה’ ששרו ברוסית וריגשו מאוד את הקהל. הטקס הסתיים בשירת התקווה.

ראש העיר, סימון אלפסי:

“יקנעם מצדיעה ללוחמים וללוחמות שלחמו כנגד גרמניה הנאצית ותרמו תרומה משמעותית לניצחון הגדול. השנה ישראל חוגגת 70, ויום הניצחון קיבל משמעות מיוחדת. בנינו מדינה לתפארת, וללוחמים הללו שנלחמו ללא מורא יש חלק בכך. נמשיך להוביל פרויקטים מיוחדים, בהם נדאג לווטרנים, נתעד את סיפורם בפרויקט התיעוד היישובי, ונעביר לדורות הבאים את מורשתם.”

סגן ראש העיר, רומן פרס:

“כל פעם שאנו מציינים את יום השואה, כל פעם שאנו עטופים בדגלי ישראל משתתפים במצעד החיים במחנות השמדה, עלינו לזכור שהמחנות האלה לא נסגרו לבד. את הנאצים ניצחו. ניצחו במהלכה של מלחמה קשה. ולדור שלנו נפלה זכות עצומה: להכיר את הלוחמים הגיבורים האלה ולהוקיר להם על תרומתם להקמתה של מדינה יהודית”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter